Kapitola 3 jak nemít vlastního koně

29. března 2017 v 7:49 | Čača |  Jak mít dokonalého koně

Jak mít dokonalého koně

Pokus jak s troškou nadsázky popsat jednu z možných cest ke koním

Kapitola 3 jak nemít vlastního koně

To si takhle žijete v klidu, jezdíte v klidu, vše je OK a najednou vás napadne to, co dělá kupa lidí kolem vás a to je svatba. Jak souvisí svatba a koně? No v mém případě to znamenalo opět stěhování. Hrdě oznamujeme datum svatby. Všichni kolem mě tak nějak očekávají kladného hrdinu z westernů a odjezd na ranch. Hmmm Realita je taková, že si beru totálně nepraktického jedince, konzumního městského typu a cílová stanice je panelák. Mrákoty přešly relativně rychle a životem poučenější většina mlčela a mlčí převážně dodnes. Děkuji. Některé příhody člověku přijdou s dostatečně dlouhým časovým odstupem i humorné, někde stále ještě čekám na dostatečný časový odstup.

Nicméně jezdit chci a kde je otázkou k řešení. A tak se ptáte, hledáte, objíždíte a zjišťujete, že pohodový usměvavý sen byl pouze vývoj vaší reality, nikoliv obecný vývoj jezdeckého lidstva. Internet se svým zdrojem extrémně přirozených a zaručeně fungujících zaměření je dosud v plenkách. Takže v reálu dorazíte do poměrně známé stáje, kde za kopajícího kousajícího hucula chtějí za 45 minut více, než vy si vyděláte za pracovní dobu jednoho dne. Za poněkud přijatelnější cenu v jiné stáji vám dovedou koně, kterého někdo zapomněl alespoň zběžně očistit. V další stáji pouze míra temperamentu a invalidity brání koni v úprku od lidí. Někde se koně vhodného pro turisty vůbec nepodaří odchytit, jelikož už nefunguje ani kyblík se žrádlem. Dokonalí jsou též koně chovaní ideálně ve dvou, kde jeden bez druhého neudělá ani ránu a tak majitel hledá spolujezdce. Připomněla jsem si fakt, že gravitace je pěkná sviňa. Taky koně chovaní o samotě, zejména ti co se s tímto faktem dosud nesmířili, jsou námět na román. Je to takové malé smutné deja vu. Safra realita je děsivá, bilance také. Po nějakém čase nalezen oddíl cca 15 km dojezd a za rozumnou cenu dovedli rozumného koně, hurá mám kde jezdit. Mojí radost kazí fakt, že někde uvnitř mě se ke slovu hlásí zázrak, jehož vliv na můj život bude doživotní. Jelikož se v době psaní těchto řádků nachází onen parazit ve věku pubertálním, přemýšlím nad pojmem doživotní.

Zázrak je na světě, tatínek smířen s faktem venčení kočárku, toužím po vyjížďce. Při troše skromného odhadu možná by na zrelaxování stačilo půl dne. Super sedím na koni a je mi fajn, jenže pokrok nezastavíš a v kapse mi zvoní mobil. Podrážděný hlas mého manžela stylově podbarvený vřeštivým zvukem mrňouse, kurva - slušnější výraz mě fakt nenapadl. Odhaduji, že neinformovaní jedinci mužské populace v okruhu cca dvou kilometrů od mého volajícího manžela s lítostí přijmuli informaci, že jim mlíko z koz vážně nikdy nepoteče. Je čas se vrátit. Směr k domovu přijal kůň s větší radostí než já, co se dá dělat. Prcek demonstrativně odmítá flašku a manžel kočárek. Naše fena bohužel není zákonem uznaný spolehlivý jedinec k péči o osobu svěřenou, každopádně jí to z nás všech jde nejlépe a navíc má svatou trpělivost.

Člověk se furt na něco těší, furt někam spěchá, to že je to blbost pochopí až časem, někdo možná nikdy, nicméně i já se těšila, že dítko přijme skutečnost, že pupeční šňůra je minulost. Bláhová představa, vzhledem k současnému stádiu puberty, pupeční šňůra je velice flexibilní záležitost a potřeba matky jako takové má mnoho podob.

Každopádně koní se jen tak nevzdám a statečně s frekvencí asi dvakrát za měsíc na koni opravdu sedím. A tu se u kafe zrodil pozoruhodný nápad. Až vám někdo bude vyprávět o omamných psychotropních látkách, upozorněte ho na fakt, že kofein je taky pěkný prevít. Kamarádka prodávala dvouletka, krásy moc nepobral, ale jinak bambula na všechno. Koně vehementně doporučuju do oddílu pro prcky. Jo jen historie a kofein ví, jak se přihodilo, že o pár hodin později jsem vlastnila koně. Říkejme mu třeba Čak.


Čak, máma teplokrevná ruská kobyla vykoupená z transportu masa, táta plňas jenž se z důvodu nevyzpytatelnosti potomstva na A 1/1 už moc nepouštěl, ale z teplokrevných kobyl dával hezký a šikovný koně, povahově dle rukou ve kterých se ocitli.

Moje frekvence dvakrát za měsíc u koní získala jiný rozměr, jednou jsem dorazila zaplatit účty a podruhé se pokochala pohledem jak to tomu mému koni a jeho oddílovým jezdcům spolu hezky jde. Tady někde začalo na koni jezdit i moje malé dítko a tím pádem opět nejezdila maminka, ale byl to hezký čas. Koník šlapal a trpělivě snášel mrňousovo snažení a mrňous zářil jak lampička a když pak únavou usnul, zářila jsem chvíli i já.

V tomto období vzniká i spoustu doživotních zásad, na koně nikdy nedávej nekvalitní nebo poškozené vybavení, je to životu nebezpečné pro vás oba. Je jedno zda sedláš western nebo anglii, protože pod sedlem je stále jenom kůň a tomu je barva podsedlovky nebo tvar sedla ukradený, jemu jde jen o pohodlí, srozumitelnost a klid. Zkus zatočit auto doprava točením volantu doleva, pokud to tvoje auto zvládne je konstrukční mechanik génius, ale ty se z toho nejspíš brzy zcvokneš, jelikož to postrádá logiku. Důležité také je upozornit potenciální majitele koně, že kupní cenou to fakt nekončí. V tomto období bylo opět vše naprosto super. Člověk co už koně někdy viděl, se pod dohledem zkušenějšího naučil být majitelem.

Z důvodů, které byť co nejpravdivěji popsané, by stejně nikdo nikdy neshledal za reálné a pravdivé, tento oddíl zanikl. Čak odkoupený jedním oddílovým človíčkem se stěhoval o pár kilometrů dál a pokud vím tak dodnes plní funkci spolehlivého bambuly pro děti. Nyní je Čakova stáj již i jeho majitelem a tudíž má nejspíš doživotně vystaráno.

Svého koně bych nikdy neměla, kdyby nebylo téměř nemožné najít stáj, kde rozumný majitel půjčuje vychované přiměřené koně. A kdybych nepila kafe.

Během týdne se ovšem do jiné stáje stěhoval můj druhý vlastní kůň. Tady někde začíná příběh Krakena.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.