Kapitola 4 jak si vybrat dokonalého koně

3. dubna 2017 v 9:21 | Čača |  Jak mít dokonalého koně


Jak mít dokonalého koně

Pokus jak s troškou nadsázky popsat jednu z možných cest ke koním

Kapitola 4 jak si vybrat dokonalého koně

Koník Čak i stáj jenž nám byla domovem, se stalo minulostí. Jenže koně jsou lehce návyková záležitost, a tak do nové stáje o týden později dorazil nový kůň.

Je spoustu rad jak si vybrat toho nejvhodnějšího koně právě pro vás. Rady jsou rady, praxe je poněkud jiná. Dvě poctivé hodiny procházím inzerce s koňmi a začínám chápat paradoxy viděné kolem sebe a ty "nejvhodnější koně v rukách těch nejvhodnějších majitelů". Vhodný majitel je ovšem asi ten, kdo dokáže dle poslední módy co nejlépe barevně sladit sebe i to na čem sedí. Vhodný kůň se vyznačuje výší ceny. Většina prodávajících se honosí naprostým nedostatkem soudnosti. Většina kupujících o koních neví vůbec nic. Ano i koně jsou byznys a zde jde vždy a především o zisk, blaho koní a lidí je relativní. Bohužel kvalita i známých chovů se též stává pouze relativní.

Arabský hřebec v rukou začátečníka si uměl zařídit fajn život, totiž nesahalo se na něj, nedej bože po něm něco chtít nebo mu vstoupit do cesty. Naprosto dokonalý plňásek stažený z dráhy poskytující svému majiteli hojnost pěších tůr a pravidelné návštěvy zdravotnických zařízení, také by se hodil GPS čip k snazšímu nalezení uprchlého koníčka. Klusák, který na závodišti sulkou zrušil vše kolem sebe, ale na lidi je přeci tak hodný, že začoun je fajn kupec. Hajtra vykoupená z jatek, stačí adekvátní počet nějakých nohou, zdraví a charakter jsou přidaná hodnota. Pony vhodný pro děti, ale dva dospělý mají problém ho přemístit z bodu A do bodu B. Dítko co se už půl roku stará o morče dostane od rodičů hříbě. Na spásání zahrady si koupíme koně a budeme na něm jezdit ven. Zbohatlík soused má koně, tak my si koupíme lepšího. V baráku je maštal, praděda měl koně, tak ho tam zase dáme. Vážně dobré důvody proč mít koně. Je hodně němého zoufalství ve světě koní a jejich lidí. Řešení je velmi prosté, jen ho nikdo nechce slyšet. Každý přeci ví všechno, proč se něco učit. A co neví, si zaplatí. Je to byznys. Taky platím, jen už si vybírám komu a co.

No nic rozum do hrsti, vezmu to zodpovědně. V telefonu nenacházím číslo na žádná koňská jatka, ale na handlíře, přijde to na stejno, jen handlíř je jakýsi morální mezičlánek pro zoufalé prodávající. Očekávaná odpověď, mám tu něco přesně pro vás je super. Dodnes nemám vůbec nic proti konině a tak jsou pro mě vhodní vlastně naprosto všichni koně, jen cena masa musí být přiměřená. Ostatně moje požadavky nejsou nijak přehnané, můj rozpočet také ne. Zdravý, pevný, nemusí toho umět moc, mezi dvěma a pěti lety, ideálně valach. Druhý den nabírám směr handlířova stáj. Přivede koně, ukáže pohyb, řekne cenu, plácnem si. Je to mladej malej trouba zajímavé barvy, se starou jizvou na zadní noze i kopytu, ale vejdu se do rozpočtu. Prý na tom možná už i někdo někdy seděl. Není tu dlouho vlastně jen na kastraci a dovezu vám ho za tři dny.

JJ není nad zodpovědný přístup, v případě průšvihu není problém koně s doplatkem vyměnit a tak, prostě svět handlířů je svým způsobem krásný. Tři dny uběhly a očekávám příjezd toho pečlivě vybraného koně. Dokonce jsem i požádala veta o přítomnost při převzetí. Kůň dorazil dřív, zdržovat dopravce nebylo žádoucí, a tudíž již nebyl důvod veta odtěžovat. Tady vás můžu začít zapřísahat a prosit, hlavně neopakujte můj postup pro výběr a koupi koně, jenže je mi naprosto jasný, že marně.

Na rozloučenou mi dopravce sděluje, jmenuje se to Kraken, papíry vám nějak pošlou.
Čumím na stvoření na konci vodítka, chudák prcek čumí na mě a oba si asi myslíme totéž. Proboha co já s tebou budu dělat.

Zkusila jsem začít od začátku, vyčištěním. Čištění koně je super činnost, při níž se nečistota z koně přenese ideálně do lidských očí a pusy. Čištění je taky forma rozhovoru s koněm, sem mi nelez, tady je to bezva, tady jsi něco odflákla, a sem tě v žádný případě sáhnout nenechám. Koníček je jako nový, pustím ten zázrak z vodítka. Vesele to prokluše kolem, pustí to trošku hrůzy, oběhne své nové teritorium, najde bezva plac k válení a vylepší si make up. Následně přiběhne zkouknout obsah mých kapes a vyreklamovat stav kožichu, omylem se to nějak zašpinilo při tom super válení. Bezva, to by zatím šlo.

Den druhý, prý na tom už možná někdo někdy seděl. Jdem to zkusit. Nazdar Krakene a nasadím něco na hlavu OK, podsedlovka OK, sedlo OK, dotáhnu sedlo OK, noha ve třmenu OK, ležím přes sedlo OK. Hmmm tak asi jo, asi je to vážně obsedlý a přehazuju nohu přes sedlo. Nač to psát sáhodlouze, když to bylo velice krátké, nedala jsem ani rodeový čas. Prach si sedá, já se zvedám, kůň Kretén jeden čumí, publikum řve smíchy. Aha někde se stala chyba. Milí koňi, uvědom si, že v dnešní době už rodeu odzvonilo, jsem poměrně křehká osoba s rodinou a povinností chodit do zaměstnání, a z toho zaměstnání mi chodí plat, a pozor teď se zamysli z čeho si myslíš, že ti platím účty. Asi to pochopil, napříště ho drželi dva lidi a nehnul ani brvou, obešli jsme jízdárnu a bylo obsednuto.

A tak jsme procházkovali a místy i popojížděli po okolí. Seznamovali se se vším zajímavým v životech nás obou. Místy by si nezávislý pozorovatel nejspíš myslel, že si jeden z nás pouští draka na vodítku. Chápejte to jako moderní verzi pojmu - mít u sebe svou občanku, asi i chápal, že občanky se nedoporučuje ztrácet, jelikož úřady jsou dost vopruz. Byla to švanda.

Dorazily duplikáty vyběhaných papírů, fakt se to jmenuje Kraken. Jsou mu dva roky a fous k tomu, méně než jsem se domnívala. Volám ze zvědavosti na zjištěný kontakt. Kraken v roce jako hřebeček prodaný ze stáda do samoty na spásání zahrádky. Když přibližně po roce začal být už opravdu nebezpečný všemu a všem odvezen handlířem, po vykastrování s minimální prodlevou dovezen mě. Ano vybrala jsem si opravdu dobře a zodpovědně. V době zjištění těchto údajů na něm jezdí můj malý synek a oba se tváří spokojeně.

Postupně mi vyrostl z poděděného vybavení po Čakovi a začala jsem tedy shánět nové. Známý z firmy Bang je podobně ukecaný jako já, a tak jsme se dostali k dalšímu známému, s nímž bych si určitě rozuměla a navíc by mi i uměl dobře poradit jak dál. Známý známého má kupodivu volno už příští týden, nadělím si tudíž hezký dárek k MDŽ.

Mocný internet mi pomáhá krátit čas do návštěvy onoho osoby a najednou přemýšlím, zda se začít chvět posvátnou úctou nebo propadat panické hrůze. Z Ranche 28 dorazil docela fajn človíček. Krakenovi se taky moc líbil. Vyválel se mu v osobním prostoru, počůral mu boty a ten člověk nakonec tím vodítkem co držel, praštil mě. No asi mě donutil slézt si z vedení a pochopit souvislosti. Prý když to vychovám, tak mám koně do války a zpět. Nakonec ta výchova ani tak nebolela, jen těžko říct kdo vlastně koho vychoval. Krakenovi řekl, že má na ouškách indiánský symbol štěstí, já teda nevím, ale dodnes má hlavně mě. A nutno dodat, že dokud občanka nezačala chtít víc, někdy nad rámec svých duševních možností, rozuměj panického strachu, tak občanku dodnes ze sedla neztratil.

Příběh Krakena se tady někde začíná větvit na sérii drobných zážitků a skutečností. Provádí mě světem stájí, tréninků, různými disciplínami, úspěchy a někdy i neúspěchy. To všechno vytváří celek, který se vám pokusím srozumitelně a snad i humorně přiblížit v příbězích ze života Krakena a té co mu platí účty. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.